With offices in Berlin, Warsaw and Prague, KCR Placement is an international boutique provider of ‘fit for purpose’ resourcing solutions for a wide array of functions, including expert, managerial and senior executive ones. We specialize in finding the right talents for Pharmaceutical, Biotech, Medical Device companies and Contract Research Organizations across Europe.

We're onboarding best-in-class candidates, so give us a chance to meet you!

Current Vacancy Highlights:

Firma

KCR PLACEMENT Sp z o.o

Ogłoszenie

Starsza Księgowa / Starszy Księgowy / Poland

Miasto/województwo

Office-based in Warsaw, Poland

Publikacja

2019-02-19

Opis Firmy

KCR Placement is a boutique provider of ‘fit for purpose’ resourcing solutions. We specialize in finding the right talents for pharma, biotech, medical device companies and contract research organizations (CROs) across Europe.

Founded as a sister company of KCR, a CRO operating in 19 countries in Europe as well as the U.S, we are supported by a great referral network of trusted professionals and provide full cycle recruitment services from job requisition to job offer. Our core services include Permanent Placement, Temporary Placement, Contract Placement, Executive Placement and Outplacement.

We offer tailor made solutions based on each project individual assessment and in-depth analysis. Our goal is to present you with a true ‘A-Player’ whose professional knowledge and personal skills guarantee ‘the perfect fit’ for your position.

KCR Placement has its offices in Berlin, Germany, Warsaw, Poland and Prague, Czech Republic. For more information please visit www.kcrplacement.com.

Starsza Księgowa / Starszy Księgowy

Lokalizacja: Warszawa

Opis stanowiska:

  • pomoc w sporządzaniu deklaracji podatkowych
  • przygotowywanie dokumentacji do kwartalnych oraz rocznych sprawozdań finansowych
  • sporządzanie sprawozdań na potrzeby GUS oraz NBP
  • okresowa weryfikacja poprawności księgowań przychodów i kosztów spółki
  • uzgadnianie wyciągów bankowych
  • uzgadnianie rozrachunków

Wymagania:

  • minimum 4 lata doświadczenia w księgowości (warunek konieczny)
  • wykształcenie wyższe z zakresu: finanse/rachunkowość/ekonomia (warunek konieczny)
  • dobra znajomość prawa podatkowego i rachunkowości (warunek konieczny)
  • znajomość obsługi komputera, w szczególności programów MS Word, MS Excel (warunek konieczny)
  • angielski – znajomość na poziomie komunikatywnym (w mowie i w piśmie – warunek konieczny)
  • umiejętność analitycznego myślenia (warunek konieczny)
  • zdolność pracy w warunkach stresu i presji czasu
  • umiejętność pracy w zespole
  • dobra organizacja pracy

Oferujemy:

  • możliwość pogłębiania doświadczenia zawodowego
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych
  • ciekawą pracę w przyjaznej atmosferze

NOTE:

By sending your personal data to KCR Placement in a broader extent than required by art. 22 (1) of the Polish Labor Code, you give KCR Placement your consent to the data processing for the purpose of ongoing recruitment process.

The consent can be withdrawn at any time. Withdrawal of consent does not affect the legality of the processing carried out prior to its withdrawal.